Odprawa emerytalna – jak obliczyć jej wysokość?

Wysokość minimalnej odprawy emerytalnej uregulowana jest w Kodeksie Pracy. Nie może być ona niższa od jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika. Każdy pracodawca ma jednak możliwość, aby podwyższyć wysokość odprawy emerytalnej poprzez zapisy zawarte w regulaminie wynagradzania, zakładowym układzie zbiorowym pracy lub w umowie o pracę z pracownikami. Najczęściej zapisy zwiększające wysokość odprawy emerytalnej dotyczą konkretnych zawodów, m.in. policjantów i nauczycieli.
Kodeks Pracy stanowi także, że na otrzymanie odprawy emerytalnej nie wpływają staż pracy oraz okres zatrudnienia u ostatniego pracodawcy. Do otrzymania odprawy emerytalnej konieczne jest wystąpienie związku pomiędzy ustaniem zatrudnienia pracownika i jego przejściem na emeryturę a uzyskaniem świadczenia emerytalnego. Postępowanie w sprawie przyznania emerytury prowadzone jest na wniosek osoby zainteresowanej. Jeśli pracownik złożył wniosek o przyznanie emerytury będąc w trakcie nieprzerwanego pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, odprawa emerytalna również mu przysługuje. W tej sytuacji prawo do świadczenia emerytalnego otrzymuje on bezpośrednio po zakończeniu pobierania zasiłku.
Odprawę emerytalną pracownik może nabyć tylko raz, ponownie nie ma do niej prawa. Informacja ta powinna być zawarta w świadectwie pracy wystawianym przez pracodawcę.
Podczas obliczania wysokości odprawy emerytalnej stosuje się zasady identyczne jak te, które mają zastosowanie przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Nie dzieli się jednak przez współczynnik i godziny.
Odprawy pieniężne, które wiążą się z przejściem pracownika na emeryturę, są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia zdrowotne, społeczne oraz Fundusz Pracy. Odprawa emerytalna podlega jednak opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.