Do podstawy składek na ZUS pracowników zaliczamy m.in. przychód z zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Jednakowoż nie wszystkie dochody dotyczące tego stosunku podlegają oskładkowaniu. Odstępstwa ujęte zostały w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
Odprawa emerytalna nie podlega składce na ubezpieczenie zdrowotne. Brak obowiązku odprowadzania składek ZUS obowiązuje również w przypadku, gdy odprawa przewyższa wartość ustaloną w Kodeksie Pracy. Istnieje możliwość wypłacenia odprawy emerytalnej w transzach. W takim przypadku należy jednak podkreślić fakt, iż ma ona bezpośredni związek z rozwiązaniem stosunku pracy.
Pomimo, że odprawa emerytalna jest zwolniona z opłacenia składek ZUS, to należy opłacić od niej podatek dochodowy. Następstwem tego jest konieczność obliczenia oraz odprowadzenia przez pracodawcę zaliczki, podobnie jak przy zwykłym wynagrodzeniu.
Podsumowując, otrzymana odprawa emerytalna nie podlega oskładkowaniu na ZUS. Jednakże stanowi ona dochód pracownika ze stosunku pracy i należy ją opodatkować.